XIX Niedziela Zwykła, Chleb życia

8 sierpnia 2015 r. XIX Niedziela Zwykła

Chleb życia


Ewangelia J 6, 41-51

Żydzi szemrali przeciwko Niemu, dlatego że powiedział: Jam jest chleb, który z nieba zstąpił. I mówili: Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem. Jezus rzekł im w odpowiedzi: Nie szemrajcie między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: Oni wszyscy będą uczniami Boga. Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto /we Mnie/ wierzy, ma życie wieczne. Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.

 

Rozważanie

Według statystyk przeciętny Polak zjadł w 2010 roku 56,7 kg pieczywa. W 100 gramach chleba znajduje się 238 kcal. Posiada on 6,15 g białka, 50,00 g węglowodanów, 1,20 g tłuszczu, 4,9 g błonnika. Ponadto zawiera witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K, kwas foliowy i minerały: wapń, sód, potas, fosfor, magnez, miedź, mangan, selen. Jedna kromka chleba to około 35 g, stąd można oczekiwać, że jej spożycie dostarczy nam około 83 kcal, 2,15 g białka, 17, 50 g węglowodanów i 0,42 g tłuszczu. Około 70kcal spalimy mając 75 kg i przez 30 minut myjąc naczynia. W 2013 roku w Polsce 39,1% ludzi chodzi w niedzielę na Eucharystię a 16,3% przyjmuje Jezusa w Eucharystii do swojego serca.
Jezus w dzisiejszej Ewangelii mówi do nas: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto /we Mnie/ wierzy, ma życie wieczne. Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.” On daje nam chleb, który daje nam życie wieczne. Wiemy, że codzienny chleb jest nam niezbędny do życia, do funkcjonowania, jednak nie powinniśmy zapominać o chlebie, który daje nam ŻYCIE. W domu zawsze pamiętamy o tym, by kupić świeży chleb, by był na śniadanie, czy kolacje. Pamiętajmy również by nie zabrakło w naszym życiu Chleba, którym jest Jezus Chrystus w Eucharystii.
Nasz brat Karol nie wyobrażał sobie dnia bez Eucharystii, bez przyjęcia Go do swojego serca. Miałem okazję przeczytać niedawno książkę Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów są to listy Karola do trapistów i utkwił mi w pamięci list w którym żali się, że nie dostał pozwolenia na odprawianie Eucharystii w pojedynkę bez ministranta (wtedy nie było to dozwolone). I później kolejny list jak z Rzymu dostał pozwolenie… Z tego listu dało się wyczytać niesamowitą radość z tego, że będzie mógł codziennie przyjmować Jezusa do serca swojego. Uczmy się tej Karolowej prostoty w przyjmowaniu Jezusa…

 

Modlitwa

Jezu, prosimy Cię o twoją łaskę głodu i wielkiego pragnienia Ciebie. Chcemy każdego dnia przyjmować Ciebie i radować się z Twojej obecności w naszym sercu.

 

Rozważa diakon Jacek