XIII Niedziela Zwykła, Subtelność Bożego Serca

2 lipca 2017 r. XIII Niedziela Zwykła

Subtelność Bożego Serca


Ewangelia Mt 10,37-42

Jezus powiedział do apostołów: Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.

 

Rozważanie

Zachwyca mnie subtelność mojego Boga. Wrażliwość na delikatne odcienie naszej ludzkiej kondycji. Dzisiejsze Słowo nie przychodzi do mnie w kategoriach „wszystko albo nic”. Bóg mówi do mnie: „Kochaj mnie BARDZIEJ”. Nie domaga się, żebym przestała kochać ludzi, których On sam mi podarował (czy ktoś z nas może sobie wybrać ojca, matkę, syna czy córkę?), ale żebym Jego kochała BARDZIEJ.
Drugi moment, z którego czytam tę samą prawdę, to Boże zapewnienie o „nagrodzie”, o której On nie zapomni wobec nikogo, kto przyjmuje Jego ucznia. I znowu: „najmniejszego”. Tego, który BARDZIEJ potrzebuje miłości, troski, opieki…
To tylko my, z naszym spojrzeniem zacienionym mgłą grzechu, boimy się często kochać BARDZIEJ… Może właśnie dlatego Pan Bóg posyła nam ludzi tak wrażliwych, jak Brat Karol: zauważających i kochających „najmniejszych”, a Boga – BARDZIEJ.

 

Modlitwa

Jezu, mój Bracie w człowieczeństwie, z jego kruchością i delikatnością. Ty, który kochasz nas bardziej niż własne życie, które za nas oddajesz. Kształtuj moje serce, moje życiowe wybory według Twojego Serca. Napełniaj mnie Duchem, dzięki któremu i ja mogę kochać. Amen

 

Rozważa Mniszka klaryska kapucynka.