XXVI Niedziela Zwykła, Miłosierdzie zawsze zwycięża

30 września 2018 r. XXVI Niedziela Zwykła

Miłosierdzie zawsze zwycięża


Ewangelia Mk 9, 38-43. 45. 47-48

Apostoł Jan rzekł do Jezusa: "Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zaczęliśmy mu zabraniać, bo nie chodzi z nami". Lecz Jezus odrzekł: "Przestańcie zabraniać mu, bo nikt, kto uczyni cud w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie".


Rozważanie

”Islam spowodował we mnie głęboki wstrząs… Widok tej wiary, tych dusz żyjących w nieustannej obecności Boga sprawił, że zacząłem postrzegać coś większego i prawdziwszego niż światowe zajęcia. Zacząłem studiować islam, a potem Biblię. „
 Karol spotkał w Maroko Muzułmanów głęboko wierzących. Widząc ich wierność i modlitwę, zachwycił się tym. Chciał doświadczyć również tej wielkiej miłości Boga. W 1886 roku , kiedy ma 28 lat , doświadcza natychmiastowego i całkowitego nawrócenia. „Gdy uwierzyłem, że Bóg istnieje, zrozumiałem natychmiast , że nie mogę postąpić inaczej , jak tylko żyć dla NIEGO. Moje powołanie zrodziło się w tej samej godzinie, co i wiara”. Karol tak mocno przeżywa swoje nawrócenie i miłość Boga, że chce tylko już w życiu naśladować Jezusa. Jego serce staje się zupełnie odmienione po spowiedzi św. u o. Huvelina, w kościele św. Augustyna gdzie również przyjął Komunię św. Karol często zadawał sobie to pytanie: ”Co powinien robić, by żyć jak w Nazarecie?
Miłość, Miłosierdzie , Modlitwa …są ważnymi elementami każdej religii. Karol nawrócił się, ponieważ dotknęła go wiara Muzułmanów. Dzisiaj to brzmi jak paradox. Kiedy to pierwszy raz przeczytałam , zmieniło to moją postawę wobec tylu różnych religii, czy kościołów chrześcijańskich, które spotkałam w Afryce. Na początku krytykowałam, umniejszałam, nie wierzyłam i dziwiłam się. Karol nawrócił się dzięki Muzułmanom. To wydarzenie zmieniło moje serce. Dzisiejsze słowa w Ewangelii pokazuje mi jeszcze coś więcej. Może to właśnie chodzi o zwykły kubek wody, o dobre słowo, bezinteresowny gest… może to właśnie Miłosierdzie jest największym kryterium bycia blisko Boga, niezależnie od religii, która wyznajemy. Myśli  Boga nie są naszymi myślami i czasem trudno je odgadnąć.

 

Modlitwa

Boże proszę Cię daj mi miłosierne serce, oczy i usta bym kochała każdego człowieka …

 

Rozważa siostra Dolores, Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego, Racibórz