XVI Niedziela Zwykła, Wierność modlitwie

22 lipca 2018 r. XVI Niedziela Zwykła

Wierność modlitwie


Ewangelia Mk 6, 30-34

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: "Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco". Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.


Rozważanie

Każdy z nas powołany jest, aby być z Jezusem. Takim szczególnym czasem jest modlitwa, czyli przebywanie sam na sam z Bogiem na osobności. Stajemy przed Nim jak przed Przyjacielem, aby z Nim rozmawiać i Jego słuchać. Jezus pragnie, abyśmy opowiadali Mu o wszystkim. Im więcej czasu Mu poświęcimy, tym więcej czasu będziemy mieli dla tych, których pociągnie w nas Jego obecność. Nie trzeba się lękać, że nasze serce jest zbyt małe. Duch Święty poszerzy je i uzdolni do przyjęcia wielu. Uzdolni nas, abyśmy litościwie spoglądali na innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących; abyśmy mieli czas dla innych, nawet kiedy dopada nas zmęczenie czy głód.
Nasz brat Karol, kiedy przebywał w Beni Abbes, był heroicznym przykładem, jak być dla innych. Nie udźwignąłby tego „oblężenia” potrzebujących, gdyby nie dbał o spotkanie z Przyjacielem, z Jezusem. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, wpatrując się w Jego Oblicze, nabierał sił, aby być dla innych, być dla „owiec niemających pasterza”.

 

Modlitwa

Panie, spraw, abym była wierna modlitwie; abym z radością oczekiwała na spotkanie z Tobą; abym wpatrując się w Ciebie, słuchając Ciebie i zwracając się do Ciebie ze wszystkim, stawała się Twoją obecnością dla tych, których stawiasz na mojej drodze. Spraw, żebym dostrzegła Ciebie w innych.

 

Rozważa siostra Małgorzata, karmelitanka bosa z Osin