Czuwanie Rodziny Karolowej na Jasnej Górze

W miniony weekend, w nocy z soboty na niedzielę, 10/11 września na Jasnej Górze po dwóch latach przerwy mogliśmy ponownie spotkać się na nocnym czuwaniu Rodziny Karolowej.

To wielka radość móc powrócić do naszych jasnogórskich czuwań, na które przybywa coraz więcej osób – zarówno stałych uczestników spotkań naszej Karolowej Rodziny, jak i nowych, zachęcanych przez innych, osób z wielu miejsc w Polsce. Tradycyjnie nie zabrakło licznie reprezentowanych Małych Sióstr, a także Małych Braci, przedstawicieli Instytutu Jesus Caritas i rodzin ze Wspólnoty Dużego Domu we Wrocławiu, jak również świeckich wspólnot i indywidualnych osób z różnych stron.

Cieszymy się, że ponownie w czuwaniu wzięła udział liczna grupa pielgrzymów z Chrośli, parafian związanego z bratem Karolem ks. Roberta Pawlaka, który należy również do Fraterni Księży „Jesus Caritas”.

Czuwanie było wyrazem naszego dziękczynienia za majową kanonizację brata Karola, ale także okazją do modlitwy o beatyfikację Sługi Bożej Małej Siostry Magdaleny, jednej z pierwszych uczennic brata Karola, która Jego intuicje wprowadziła w życie poprzez założenie nowej wspólnoty zakonnej: Małych Sióstr Jezusa  – i Jej też poświęcona została część czuwania poprzez świadectwa osób, które ją znały lub w których życiu odegrała ważną rolę.

Czuwanie rozpoczęliśmy świadectwem pani Stanisławy (Steni)  z Instytutu Prymasowskiego (wcześniej popularnie nazywanego „Ósemkami”), po którym - słuchając rozważań Małego Brata Andrzeja - odmówiliśmy tajemnice chwalebne Różańca Świętego.
W dalszej części czuwania swoją konferencję wygłosił Jego Ekscelencja ksiądz biskup Andrzej Przybylski. Przedstawił w niej brata Karola jako świętego, który – mimo, że długo oczekiwał na swoją beatyfikację a potem kanonizację – został nam dany w tym, a nie innym momencie, jako głosiciel pokoju. W czasach, gdy w wielu miejscach na świecie toczy się wojna – a ostatnio tak blisko nas – słowo „pokój” nabiera szczególnego znaczenia. Ksiądz Biskup zachęcał nas do spojrzenia na Pana Boga jako Tego, który zawsze niesie pokój, do szukania pokoju zarówno w relacjach z innymi, jak i w nas samych. Jak pięknie byłoby by – wzorem żydowskiego pozdrowienia „Shalom!” witać się mówiąc do siebie wzajemnie „Pokój Tobie!” – mówił Ksiądz Biskup – co oznacza: nie zagrażam tobie, jestem ci przychylny.

Po konferencji nastąpiła adoracja w ciszy, a po niej Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja. Po krótkiej przerwie mogliśmy usłyszeć kolejne wyjątkowe świadectwa o Małej Siostrze Magdalenie, którymi dzielili się: Mała Siostra Zosia, Mała Siostra Mariola, pani Ewa, która pomagała przy tłumaczeniu najnowszej książki o Małej Siostrze Magdalenie, Bożena pracująca przy dzieciach chorych w Prokocimiu oraz Ludka i Władek Puzanowscy z Dużego Domu we Wrocławiu. Mała Siostra Magdalena jawiła się w nich jako kobieta o wyrazistej osobowości i poglądach, zdecydowana, konsekwentna, a jednocześnie osoba niezwykle otwarta na innych, umiejąca słuchać w sposób wyjątkowy, której rady i były trafne, a często nawet wizjonerskie.

Czuwanie zakończyło błogosławieństwo relikwiami Świętego Brata Karola de Foucauld.

Dziękujemy Małym Siostrom oraz Wspólnocie Duży Dom za przygotowanie czuwania, organizację logistyczną (nocleg i posiłki), za wysiłek i poświęcony czas.

Kolejne czuwanie zostało wyznaczone na 9 września 2023 roku. Już dziś zapraszamy.

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji w naszej galerii zdjęć.

 

Konferencja ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego

 

Homilia ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego