Podróże Karola po Opolszczyźnie

Błogosławiony Brat Karol de Foucauld chyba sam planuje do kogo się wybrać i wprowadzić choć trochę duchowości Nazaretu.

Opisując nasze doświadczenie obecności relikwii Karola w grudniu, chcielibyśmy podzielić się radością jakiej mogliśmy doświadczyć razem z nim.
W środę 14-go grudnia odebraliśmy relikwie bł. Karola z Wrocławia przywożąc je do Głuchołaz (woj. Opolskie). Pierwotnie w planie mięliśmy przygotować się na spotkanie rodzin w naszej parafii na niedzielę 18-go grudnia. Jednak w krótkiej dyskusji uznaliśmy, że nie możemy przecież postawić go na półce i czekać do niedzieli!!! Karol musi odwiedzać ludzi!
Oddając sprawę Karolowi, wykonaliśmy kilka telefonów do znajomych księży.
Okazało się, że wiadomość o obecności relikwii Karola nie dawała spokoju Proboszczowi Romanowi Dyjurowi  z Kępnicy (pod Nysą), który z radością wprowadził błogosławionego na parafialne roraty w Hajdukach i Kępnicy. Jak nam opowiadał ks. Roman – „…brat Karol wciąż chodził mi po głowie…” Na roraty przygotował tego samego dnia specjalne wizerunki Karola, by przybliżyć dzieciom jego osobę.
Kolejnego dnia relikwie wzięły udział we Mszy Św. dla młodzieży w Głuchołazach, a następnie na spotkaniu z nimi w salce parafialnej. Tutaj mogliśmy opowiedzieć młodzieży o życiu Karola i wyjaśnić na czym polegał fenomen naśladowania życia Nazaretu. To zaskoczyło młodych i otworzyło oczy na możliwości naśladowania życia Jezusa. Po spotkaniu każdy mógł wylosować i zabrać ze sobą myśl – słowa błogosławionego Karola.
W sobotę rano odebraliśmy relikwie z parafii, zawożąc je do ojców benedyktynów w Biskupowie, którzy wcześniej na informację o możliwości przyjęcia relikwii odpowiedzieli niemal bez namysłu! Ojcowie w czerwcu specjalnie wybrali się do Częstochowy do Małych Sióstr, by móc spotkać się tam z Karolem. Tutaj Karol sam przyjechał do nich! Po całodniowym pobycie i wieczornej Eucharystii relikwie wróciły do nas.
W niedzielę zgodnie z planem przyjechała do nas Mała Siostra Kasia Anna, by razem z Karolem spotkać się z rodzinami parafii w Głuchołazach. Udział w spotkaniu wzięło około sześciu rodzin chcących poznać bliżej duchowość Nazaretu. Siostra Kasia opowiedziała o życiu Karola de Foucauld, oraz o tym jak  wygląda życie Małych Sióstr i Małych Braci. Uczestnicy określili, że było to jedno z mocniejszych duchowo spotkań.
Następnie wszyscy udaliśmy się do kościoła na popołudniowe nabożeństwo, na które Ks. Proboszcz Edward Cichoń szczególnie zaprosił młodzież gimnazjalną. Jednym z głównych punktów  nabożeństwa było przybliżenie osoby bł. Karola de Foucauld i życia Małych Sióstr i Małych Braci przez Siostrę Kasię.
Parafianie licznie przybyli na nabożeństwo, oddając cześć relikwiom bł. brata Karola. Dowodem zainteresowania tematem duchowości Nazaretu było to, że wychodzący z nabożeństwa wzięli ze sobą niemal wszystkie materiały przygotowane specjalnie na to spotkanie.
W poniedziałek rano brat Karol wyjechał z Małą Siostrą Kasią do Częstochowy.
Krótką relacją z pobytu brata Karola w naszej okolicy chcieliśmy podzielić się tym, jak  błogosławiony wciąż przybliża duchowość Nazaretu.
Błogosławiony Karolu de Foucauld dziękujemy!

Magdalena i Łukasz Winiarscy

 

Zobacz zdjęcia w naszej galerii zdjęć.