s. Małgorzata

s. Małgorzata

Siostra z Zakonu Sióstr Karmelitanek Bosych

Mam na imię Małgorzata. Już od przeszło 15 lat służę Bogu w Zakonie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, potocznie zwanym Karmelem. Im dłużej żyję, tym bardziej jestem przekonana, że przyjaźń jest nie tylko darem, ale jest przejawem Bożego Miłosierdzia. Naprawdę nie wiem, dlaczego Dobry Bóg podarował mi właśnie Karola. Wszystko zaczęło się tuż przed obłóczynami, podczas których otrzymałam habit i nowe imię: Teresa Małgorzata od Czystości Serca Maryi. Uparłam się wówczas, że koniecznie muszę Czystości Serca przypisać jakiś konkretny symbol. Zaczęłam sama coś projektować, gdy przypomniało mi się, że widziałam coś podobnego w artykule o pewnym zakonniku, którego wówczas nie znałam. Po obłóczynach postanowiłam dowiedzieć się, czym było serce z krzyżem dla tego zakonnika. Sięgnęłam po książkę o Karolu de Foucauld. Kiedy przeczytałam jego życiorys, najbardziej ujęła mnie radykalna zmiana, jaka się w nim dokonała w ciągu kilku lat – od nieodpowiedzialnego hulaki trwoniącego majątek, do odpowiedzialnego naukowca, skłonnego do poświęceń, a w końcu zakochanego w Bogu mnicha i kapłana. Przeanalizowałam zdjęcia Karola wykonane w ciągu kilku lat. Wewnętrzna przemiana, która dokonywała się na poziomie serca i umysłu, bardzo wyraźnie zmieniła jego zewnętrzną powierzchowność. Zaczęłam wówczas „ śledzić” działanie łaski w życiu Karola i … czynię to do tej pory. Nawet nie wiem, kiedy pokochałam tego Bożego szaleńca, a wraz z Nim małe siostry i małych braci Jezusa.


Czym jest dla mnie Nazaret? To codzienne, wciąż odnawiane bycie z Bogiem, bycie dla innych i poddanie się Bożemu prowadzeniu; to codzienne dostrzeganie jego Miłującej Obecności, Jego troski o mnie; to uzdalnianie mnie do bycia Jego Obecnością przez uśmiech , życzliwe słowo, cierpliwe wysłuchanie drugiego człowieka, którego właśnie Pan stawia na mojej drodze; to zobaczenie, że Bóg przychodzi do mnie przez drugiego człowieka, a często jest to poprzedzone walką, bo przecież ten drugi jest inny ode mnie; to codzienne zmaganie o wierność, o wiarę, o czystość serca. Oczyszczenie serca dokonuje się przez cierpienie. Tylko Bóg ma moc uczynienia w nas serca z ciała mocą Ducha Świętego. Tylko takie serce może być ukrzyżowane i przynieść owoc miłości. Nazaret to wciąż odnawiane pragnienie miłowania Boga i człowieka.
Wasza Mał-a siostra karmelitanka

 

Siostry karmelitanki prowadzą życie ukryte i nie koniecznie upubliczniają swoje zdjęcia w internecie. Zachęcamy, żeby poznać bardziej zgromadzenie i charyzmat. Więcej zdjęć na stronie zgromadzenia.