Poniedziałek w oktawie Wielkanocy, Prawdziwie zmartwychwstał!

13 kwietnia 2020 r. Poniedziałek w oktawie Wielkanocy

Prawdziwie zmartwychwstał!


Mt 28,8-15

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: Witajcie. One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą. Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu. Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.

 

Rozważanie

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!
Te słowa mają być dzisiaj na naszych ustach. Kobiety choć z lękiem, to jednak z wielką radością pobiegły oznajmić tę wspaniałą nowinę: Chrystus zmartwychwstał!
Nie przeszkodził im lęk, niedowierzanie uczniów czy teorie spiskowe arcykapłanów i starszych. One naprawdę spotkały Jezusa i nie mogły o tym nie mówić. Kto spotkał Zmartwychwstałego, będzie pragnął głosić prawdę o Nim, niezależnie od sytuacji i przeszkód, które spotyka na swojej drodze.
Jedni robią to słowem, głosząc piękne homilie czy pisząc książki; inni „bez słów, bez kazania, bez rozgłosu, w milczeniu, dobrym przykładem” (br. Karol).  Każdy z nas ma inną drogę, w innym sposób przekazuje Dobrą Nowinę. Ale „wszystko, co robimy i czym jesteśmy, powinno głosić, że należymy do Jezusa. Nie wstydźmy się Jego słów, Jego nauki, dogmatów, Jego religii” (Karol  de Foucauld).
I choć tym razem została nam zabrana możliwość uczestnictwa w Misteriach Triduum Paschalnego, to jednak tego, co najważniejsze, nikt nie może nam zabrać. Jezusa. Jego mamy w sercu. On zmartwychwstał dla nas i w nas. A więc głośmy z radością, że Chrystus zmartwychwstał!

 

Modlitwa

Jezu, który wyszedłeś z ciemności grobu, rozświetlaj ciemności mojego serca i zmartwychwstań we mnie.

 

Rozważa Justyna OV, osoba konsekrowana, Opole