Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, Moje mieszkanie

2 listopada 2020 r. Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Moje mieszkanie


J 11, 32-45

A gdy Maria przyszła do miejsca, gdzie był Jezus, ujrzawszy Go upadła Mu do nóg i rzekła do Niego: «Panie, gdybyś tu był, mój brat by nie umarł». Gdy więc Jezus ujrzał jak płakała ona i Żydzi, którzy razem z nią przyszli, wzruszył się w duchu, rozrzewnił i zapytał: «Gdzieście go położyli?» Odpowiedzieli Mu: «Panie, chodź i zobacz!». Jezus zapłakał. A Żydzi rzekli: «Oto jak go miłował!» Niektórzy z nich powiedzieli: «Czy Ten, który otworzył oczy niewidomemu, nie mógł sprawić, by on nie umarł?» A Jezus ponownie, okazując głębokie wzruszenie, przyszedł do grobu. Była to pieczara, a na niej spoczywał kamień. Jezus rzekł: «Usuńcie kamień!» Siostra zmarłego, Marta, rzekła do Niego: «Panie, już cuchnie. Leży bowiem od czterech dni w grobie». Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?» Usunięto więc kamień. Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: «Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał». To powiedziawszy zawołał donośnym głosem: «Łazarzu, wyjdź na zewnątrz!» I wyszedł zmarły, mając nogi i ręce powiązane opaskami, a twarz jego była zawinięta chustą. Rzekł do nich Jezus: «Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić!». Wielu więc spośród Żydów przybyłych do Marii ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.

 

Rozważanie

„Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” Usłyszeli wówczas odpowiedź: „Chodźcie i zobaczcie”. W Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza ta sytuacja jakby się odwraca. To Jezus, pytając o miejsce pochówku Łazarza, słyszy odpowiedź: „Panie, chodź i zobacz!”.
Jezus tym razem nam zadaje pytanie, „gdzie mieszkasz?”. Wie, że mieszkanie każdego z nas jest naznaczone cieniem śmierci, naszymi obawami, lękiem, smutkiem i nieobecnością tych, których kochaliśmy. Mimo to Jezus nie przestaje zadawać tego pytania. Ewangelia podpowiada nam co odpowiedzieć Jezusowi… Panie, chodź i zobacz! Nie chcę żebyś był daleko, nie chcę Ci opowiadać, koloryzując to, co wydaje się nieatrakcyjne.
Mówiąc Jezusowi „Panie, chodź i zobacz” pozwalamy Mu zamieszkać z nami. Wówczas możemy doświadczyć tego, jak głęboko Jezus poruszony jest tym, co wydarza się w naszym życiu. Strata naszych bliskich, nasze życiowe tragedie sprawiają, że jest poruszony i wstrząśnięty do głębi. Nazaret dzisiaj oznacza pozwolenie Jezusowi na ciąg dalszy tej opowieści. Na początku Ewangelii św. Jana czytamy „i tego dnia pozostali u Niego”. Dzisiaj to nie my pozostaniemy u Niego, ale On pozostanie z nami. Pozwolenie Bogu na zamieszkanie z nami wydaje się kluczem do odkrywania Nazaretu w naszej codzienności.

 

Modlitwa

Panie, chodź i zobacz gdzie mieszkam, pozostań ze mną, dzisiaj i na zawsze. Amen.

 

Rozważa Paweł, osoba świecka, Włoszczowa