Drugie spotkanie komitetu

Spotkanie komitetu roboczego dotyczącego obchodów Roku Jubileuszowego brata Karola odbyło już po raz drugi w Częstochowie.

Spotkaliśmy się po raz drugi w naszej grupie „roboczej” w Częstochowie w związku z Rokiem Karola de Foucauld. Tym razem było nas aż 11. osób: Ludka i Władek z Dużego domu, Piotr z Opola, Bożenka z Instytutu Jesus-Caritas, kleryk Kuba z Poznania, ks. Robert z diecezji warszawsko-praskiej, ks. Piotr z Koszalina, mali bracia Mirek i Andrzej oraz małe siostry Zosia i Kasia. Rozpoczęliśmy spotkaniem z Olą z częstochowskiego radia Fiat, która nagrała z nami materiał do audycji Radia Watykańskiego, która będzie emitowana 22.01 o godz. 20.00.
Spotkanie zaczęliśmy wzajemnym przedstawieniem się, abyśmy się  mogli trochę poznać, co okazało się potrzebne, bo niektórzy widzieli się po raz pierwszy. Szybko poczuliśmy się w rodzinie. Chęć zaangażowania i wspólnego współdziałania dała się odczuć. Każdemu  z nas zależy na tym, żeby orędzie brata Karola uczynić coraz bardziej znanym, bo czujemy, że Jego intuicja życia, Jego przesłanie jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia duchowości ludzi jakiegokolwiek stanu czy wieku.
Rozmawialiśmy o tym, co już przeżyliśmy w roku jubileuszu 100-lecia śmierci brata Karola: inauguracja w Opolu, rozpoczęta peregrynacja relikwii (3.01 zostały przekazane z Opola do Koszalina), pojawił się pierwszy z cyklu 12 artykułów pogłębiających duchowość  na stronie małego brata, pierwsze kroki poczynione w organizacji marszu z br Karolem, no i bardzo ważny skarb, jakim jest pogłębianie więzi między nami.
W trakcie spotkania sporo miejsca poświęciliśmy uwadze jednej z osób, żeby w tym Roku brata Karola zwrócić szczególną uwagę na „najmniejszych z naszych braci”, zgodnie z pragnieniem Jezusa i Karola,  i zgodnie z mottem Roku. Mówiliśmy o różnych środowiskach, osobach, zakładach, więzieniach…Może przy okazji pobytu Karola w relikwiach w danym miejscu można pomyśleć, jak na to odpowiedzieć…? Dobrze jest obudzić czy ożywić swoją wrażliwość na osoby mieszkające w sąsiedztwie, albo te, z którymi pracujemy czy spotykamy się na ulicach, w sklepach…Jest tyle samotności i opuszczenia w naszym społeczeństwie (może i w naszej wspólnocie…?),że najmniejszych nie zawsze trzeba szukać w jakichś odległych czy specjalnych miejscach. Miejmy uważność, wyostrzoną wrażliwość i czujność na poszczególne osoby, spotkania - to są cechy kontemplatyków żyjących w świecie. By nie ominąć Jezusa żyjącego w swoich najmniejszych braciach i siostrach.
Poruszyliśmy temat pielgrzymki autokarowej, którą odłożymy na rok przyszły (ale kosztorys postaramy się podać za niedługo), tłumaczenia  tekstów brata Karola, czuwania na Jasnej Górze we wrześniu…
 Znana jest już data rekolekcji dla wspólnot Karolowych z bp Dajczakiem: 9-13 listopada 2016 roku w Koszalinie. Od 1 marca, rozpoczynamy nowennę – każdego pierwszego dnia miesiąca do brata Karola przed 100-leciem jego śmierci 1.XII.2016r. Teksty nowenny, jak i litanii, będą niedługo dostępne w naszych wspólnotach.
Nasze spotkanie zakończyliśmy pysznym obiadem i Eucharystią w kaplicy fraterni małych sióstr w Częstochowie. Był z nami bł. Karol obecny w relikwiach.
Oby ten Rok otwierał nas na łaski, których Jezus nam nie szczędzi, byśmy potrafili je przyjąć! I niech umacnia się w nas duch zawierzenia i całkowitego, szalonego  oddania woli Boga.