Trzecie spotkanie komitetu w Starogrodzie

To było już trzecie spotkanie naszej grupy Karolowej. Tym razem zaprosił nas do siebie ks Robert Pawlak.

Przyjął nas na swojej gościnnej plebanii w Starogrodzie, 20 km od Mińska Mazowieckiego. To zabytkowa miejscowość – odnaleziono tam groby z V wieku przed Chrystusem!!! Niestety, nie starczyło nam czasu, by je obejrzeć. Mogliśmy za to odbyć krótki spacer po tej okolicy, pełnej otwartych przestrzeni,  szerokich horyzontów, porozrzucanych gdzieniegdzie lasów - idąc na obiad do jednej z gospodyń; obiad, notabene, pyszny, minął nam w radosnej atmosferze.
Było nas 8 osób wraz z Robertem: Ludka i Władek z Dużego Domu, pani Basia z Fraterni Świeckiej Jesus-Caritas z Krakowa, mali bracia Mirek i Andrzej, Piotr z Opola, ks. Robert i mała siostra Kasia Anna. Mieliśmy zacząć o 10h30, ale niektórym ulewne deszcze po drodze opóźniły przyjazd. Ostatecznie więc w spotkanie wprowadziła nas modlitwa południowa do Maryi, która na pewno towarzyszyła nam potem w naszych rozmowach – zwłaszcza, że parafia Roberta jest pod Jej wezwaniem!

Główne 3 tematy, którym poświęciliśmy więcej uwagi, to:
- czuwanie nocne na Jasnej Górze z 15 na 16 września 2016. Program czuwania wkrótce pojawi się na naszej stronie,
- przygotowanie książeczki mającej pomagać w modlitwie za wstawiennictwem bł. brata Karola – podzieliliśmy się opracowaniem poszczególnych części tej książeczki, ukaże się prawdopodobnie w maju,
- zakończenie Roku 100-lecia Jego śmierci. Zdecydowaliśmy, że zakończenie odbędzie się w Warszawie, w katedrze warszawsko-praskiej, 3 grudnia 2016 r. (sobota).

Zachęcamy, by sam dzień rocznicy śmierci – 1 grudnia – przeżyć w naszych wspólnotach i parafiach tam, gdzie jesteśmy, żyjemy, pracujemy.

Wydana przez nas książeczka z nowenna i litanią cieszy się dużym powodzeniem. W marcu 2016r otrzymaliśmy do niej imprimatur abpa Henryka Hosera, także można ją rozprowadzać i odmawiać prywatnie i w naszych wspólnotach. W najbliższym czasie planujemy dodrukowanie dodatkowych egzemplarzy.

Sesja we Wrocławiu jest zaplanowana na 22-23 października 2016r. Gościem będzie tym razem bp Michał Janocha z Warszawy, związany z naszą duchowością. Temat wstępny: „Aktualność duchowości Karola de Foucauld w kontekście Roku Miłosierdzia: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”.  

Wróciliśmy też do tematu wydania czegoś z pism brata Karola. Skłaniamy się do listów Karola do jego ojca duchowego: „Lettres a l`abbe Huvelin”. Jesteśmy w tej sprawie w trakcie rozmów z wydawnictwem karmelitańskim.    

Przypomnieliśmy też, że zgłoszenia na rekolekcje z bpem Dajczakiem, które odbędą się w Koszalinie od 9 do 13 listopada 2016 r. należy kierować do ks. Piotra Wieteski (tel. 696 092 955) do 15 czerwca.

Trwa peregrynacja relikwii. Obecnie - po Opolu, Koszalinie i Szczecinie - Karol nawiedza Warszawę. Okazuje się, że zarówno dla nas, jak i dla innych, jest to okazja do radości spotkań z Jezusem i drugim człowiekiem. O to by pewnie chodziło Karolowi. Niech dalej nas w tym wspomaga, toruje nam drogę w tym wychodzeniu z siebie ku innym rzeczywistościom, ku innym ludziom, abyśmy rozwijali wciąż ducha otwartości i szacunku wobec siebie nawzajem, ducha miłości wzajemnej i prostoty ewangelicznej w relacjach i postawach.    

Na podsumowanie tego Roku Jubileuszowego mali bracia zapraszają nas do Izabelina, 4 grudnia 2016 roku. Mamy nadzieję, że będzie to zarazem początek czegoś nowego, co rodzi się między nami już teraz, w trakcie trwania tego roku. Jak to powiedział ktoś z nas: te nasze spotkania to już jest jeden z owoców Roku Karolowego! Bogu niech będą dzięki!