IV Niedziela Adwentu, Blisko jest!

22 grudnia 2013 r. IV Niedziela Adwentu

BLISKO JEST!


Ewangelia Mt 1, 18-24
    
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów . A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: Bóg z nami. Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

 

Rozważanie

Pan z wami – te słowa, które każdy kapłan wypowiada na początku Eucharystii są ogromnym darem dla człowieka. „Emmanuel znaczy ‘Bóg z nami’.” Tak, Bóg jest z nami!
Zadziwia to przyjście Emmanuela. Takie niekomercyjne, w nocnej ciszy, w szopie oddalonej od ludzkich osiedli, na sianie, wśród ludzi biednych, z marginesu społecznego. Nie było efektowne, ani w blasku reflektorów. Ta dzisiejsza świąteczna oprawa tych dni może skutecznie chronić nas przed prawdziwym spotkaniem z Bogiem. Ale jak ocalić Boże Narodzenie?  Najlepszym na to sposobem jest pozostawanie blisko Maryi, kontemplując Jej życie i starając się naśladować jej cnoty, aby móc przyjąć Pana gotowym sercem: Czego oczekuje ode mnie Bóg teraz, dziś, w mojej pracy, z tą konkretną osobą, w relacji z Nim? Są to małe sytuacje dnia codziennego, ale tyle zależy od tego, jaką damy odpowiedź!  Każde rodzące się dziecko jest znakiem, że Bóg nie jest zawiedziony człowiekiem. Boże Narodzenie jest największym świętem Człowieka.
Dla Karola de Foucauld życie każdego chrześcijanina ma być podobne do życia Jezusa. Dla Karola przeżywanie wiary polegało na nieustannym kroczeniem za Jezusem. Każdy Jego czyn i decyzja jest kierowana miłością do ludzi, ze względu na miłość do Jezusa – wszystko jak Jezus z Nazaretu: bez habitu – jak Jezus w Nazarecie; bez klauzury – jak Jezus w Nazarecie; miejsce zamieszkania – nie z dala od innych ludzi, ale blisko wsi – jak Jezus w Nazarecie; nie mniej niż osiem godzin pracy fizycznej dziennie – jak Jezus Nazarecie (…). Jednym słowem we wszystkim być Jezusem w Nazarecie. Kochaj Jezusa całym sercem, a swojego bliźniego jak samego siebie dla Jego miłości. Swoje życie w Nazarecie możesz pędzić wszędzie: żyj nim w miejscu najużyteczniejszym dla bliźniego.

 

Modlitwa

Mój Ojcze, Powierzam się Tobie.Uczyń ze mną co zechcesz, cokolwiek uczynisz ze mną – dziękuję Ci. Jestem gotów na wszystko, przyjmuję wszystko, aby Twoja wola spełniała się we mnie i we wszystkich Twoich stworzeniach. Nie pragnę nic więcej mój Boże. W Twoje ręce powierzam ducha mego, z całą miłością mego serca. Kocham Cię i miłość przynagla mnie, by oddać się całkowicie w Twoje ręce, z nieskończoną ufnością, bo Ty jesteś moim Ojcem.

 

Rozważa Piotr