Wspomnienie o bracie Antoine Chatelard

Otrzymaliśmy wiadomość o śmierci małego brata Jezusa, Antoine Chatelard.

 

Od 1954 żyjący w Tamanrasset, gdzie zaczął szukać odpowiedzi na pytania, które przynosiło mu to miejsce i postać brata Karola. Zachęcony przez odpowiedzialnych Małych Braci Jezusa, rozpoczął wnikliwe studia nad jego życiem, sięgając do źródeł, do jego pism i licznej korespondencji. Dziś, można powiedzieć, iż jest on największym znawcą pism i życia brata Karola de Foucauld. We Francji wydał wiele publikacji w oparciu o teksty brata Karola.
Antoine Chatelard docierał do ludzi, którzy znali osobiście Br. Karola, do jego rodziny i przyjaciół, sięgał do źródła, aby jak najprawdziwiej oddać jego życie.
Poniżej prezentujemy życiorys brata Antoine.

Życiorys

Mały Brat Jezusa Antoine Chatelard urodził się 8 lipca 1930 roku, w Saint Etienne koło Lyonu. Rodzice mieli piekarnię gdzie od małego pomagał przy wypieku chleba. Studia z filozofii i teologii zrobił we Francheville w Seminarium diecezji lyońskiej. We wrześniu 1953 roku rozpoczął nowicjat w Algierii w El Abiodh. W piekarni nowicjatu wypiekał chleb dla braci i sąsiadów. We wrześniu 1954 roku otrzymał nominację do Tamanrasset. W styczniu 1955 roku wraz z  drugim bratem  przeprowadzał Małe Siostry  Jezusa z miasta w góry gdzie miały rozpocząć życie ze stadem kóz.. Następnie bracia osiedlili się na Asekremie gdzie do dziś znajduje się pustelnia Karola de Foucauld. Pod koniec 1956 roku, Antoine został wysłany na 2 lata, by zajmować się postulantami, a na następne 2 lata przeniesiono go do Tuluzy do ośrodka studiów braci.
W lipcu 1960 bierze udział w kapitule braci, po niej wraca do Tammanrasset. Pracuje u  sąsiada Braci jako piekarz i przenosi mieszkanie braci do dzielnicy po drugiej stronie vadi - okresowo płynącej rzeki.
W październiku 1963 roku rozpoczną naukę języka arabskiego w Tunisie, rok później kończy ją w Rzymie na uczelni Ojców Białych.
W 1965 roku został wyświęcony na południu Francji we wspólnocie Małych Sióstr Jezusa. Po święceniach, zamieszkuje znowu na Asekremie z dwoma innymi Braćmi.
To okres naznaczony intensywnymi relacjami z Tuaregami, Antoine uczył się ich języka, poznawał rodziny z okolicy, odkrywał, że ludzie pamiętali Karola de Foucauld. Czyta notatki brata Karola z Tamanrasset, próbuje odtworzyć przebieg konkretnych dni Karola w oparciu o pozostałe notatki i relacje ludzkie.
Jesienią 1969 roku opuszcza Asekrem i zaczyna pracę w służbie hydrologicznej Tamanrasset, jeździ po okolicy wykonując pomiary opadów czy przepływów i tak do 1974 roku, kiedy w październiku rozpoczyna tak zwany rok pustyni, rok odnowy w El Abiodh. Tam  przełożony mianuje Antoine’a badaczem życia brata Karola.
Udaje się do Paryża, studiuje archiwa państwowe w poszukiwaniu dokumentów, listów, wszelkich wzmianek o Karolu. Zaczyna głosić konferencje o Nim, zwłaszcza Małym Siostrom Jezusa czyn innym grupom związanym z Fraternité. Ta działalność będzie trwała do końca Jego życia.
Jesienią 1977 roku wraca do Tamanrasset,  gdzie biskup Sahary  mianuje go proboszczem i przez następne 30 lat Antoine będzie sam mieszkał, obok Małych Sióstr Sacré Cœur i Fregaty (domu Karola) i nieopodal Małych Sióstr Jezusa. Cały czas  w pracy z uchodźcami w harmonijnych relacjach ze środowiskiem muzułmańskim.
W tym czasie rozwija się ruch turystyczny i pielgrzymkowy, Antoine zostaje rozchwytywany przez przyjezdnych by opowiadać o Karolu de Foucauld. To wtedy pisze i wydaje swe pierwsze dwie książki o bracie Karolu; "Śmierć Karola de Foucauld "i "Droga do Tamanrasset". Obie wydano.
Wtedy też pojawia się w jego życiu Rania, młoda dziewczyna z Tammanrasset, słabo mówiąca po francusku, zaciekawiona historią brata Karola i obecnością chrześcijan w Jej mieście. Rania zostaje przewodniczką w forcie brata Karola. Turyści fascynują się nią, w radiu francuskim są audycje o niej. Podczas beatyfikacji Karola w 2005 w Tre Fontane Rania, muzułmanka, opowiada o swojej historii i przygodzie z Karolem.
W 2007 roku następuje zmiana proboszcza i Antoine przeprowadza się do domu tuż obok braci, tam mieszkał do 2015 roku i rozpoczął pisanie trzeciej książki
o Karolu.
W 2016 roku dołączył do wspólnoty starszych braci w Marsylii, nadal był aktywny, nadal pracował nad książką, utrzymywał intensywne kontakty z rozlicznymi osobami, głosił konferencje, opowiadał, że wydanie ostatniej książki opóźni się z powodów komercyjnych poprzedzając kanonizację brata Karola.
Z powodu covida hospitalizowany po Bożym Narodzeniu w szpitalu TIMONE w Marsylii.  Główną przyczyną śmierci była poważna utrata krwi z jelit.
Po południu 1 stycznia 2021 o godz. 18.00 odszedł do Pana, do Którego, jako Mały Brat
Jezusa całym ziemskim życiem szedł.
(Antoine był  po raz pierwszy w Polsce gdzie prowadził w Zakopanym rekolekcje dla Braci i Sióstr z Europy, następnie [w 2011 roku] prowadził w Dużym Domu we Wrocławiu spotkanie o Karolu.)

Pogrzeb Antoin'a Chatelarda, któremu przewodniczył arcybiskup Marsylii Jean-Marc Aveline, odbył się w kościele Św. Marty w Marsylii w środę 6 stycznia o godz. 15.00.